Fredrik Borgskog – bagare, konditor och chokladmakare med mera – bjuder på två av sina kreativa receptkreationer: Mörk chocotart och Croissantcirkel med päron, shisho och vispad vit chocoganache.

Efter en avstickare till landsbygden söder om Göteborg har Fredrik Borgskog hittat "hem" igen. Sedan 2025 driver han och hustrun Bella sitt populära matcafé Borgskogs i Linnéstaden.

Sortimentet består av matiga mackor med smakrika fyllningar, bullar och andra sötebröd i alla tänkbara varianter, bakelser, mjölkbaserad mjukglass, kombucha med mera.

– Men det är desserterna och pralinerna jag brinner för, även om det inte har hunnit bli så många praliner här ännu, säger Fredrik Borgskog. 

Han är en av Sveriges främsta konditorer och har varit medlem i både Konditorlandslaget och Kocklandslaget. 2014 vann han Nordic Pastry Cup tillsammans med Ronny Latva. 

I ett par år var Fredrik Borgskog framgångsrik pastrychef på stjärnkrogen Upper House Dining i Gothia Towers, därefter följde eget hantverksbageri i Linnéstaden och några år med sötebröd, desserter, kolor och praliner i en tidigare verkstadslokal på Ringön. Där ringlade sig kön lång på helgerna och göteborgarna njöt i fulla drag av de fulländade kreationerna.

Fredrik Borgskog är också en uppskattad kursledare och har hållit i flera workshops i samarbete med Åsö och Arla. Och fler blir det framöver!

Det finns alltid något med choklad hos Borgskogs och Fredrik använder vanligtvis Felchlin.

– Jag tycker Sao Palme 68 % är den bästa mörka och när det gäller mjölkchoklad så gillar jag verkligen Bolivia 45 % som görs på vildväxande kakao. Den mörka använder vi till våra pain au chocolats.

Du som följt Fredrik Borgskog vet att banan är en av hans favoritråvaror.

– Choklad och banan passar extremt bra ihop. Mörk choklad med lite högre syra och bitterhet dämpar på ett perfekt sätt sötman i bananen och låter andra smaker komma fram. 

Recept: Mörk chocotart.

Recept: Croissantcirkel med päron, shisho och vispad vit chocoganache.